Врятовані амфібії та нові локації з рептиліями: підсумки другого етапу досліджень герпетофауни Закарпаття
Врятували амфібій і знайшли нові локації з плазунами – як пройшов підсумковий день вересневих досліджень герпетофауни Закарпаття
Завершився другий етап досліджень герпетофауни Закарпаття, які в перший тиждень осені проводили співробітник Чернівецького обласного краєзнавчого музею, кандидат біологічних наук Назар Смірнов і наукова співробітниця Приазовського національного природного парку Галина Микитинець спільно з Інститутом еколого-релігійних студій. Результатами восьмого дня та підсумками всієї експедиції традиційно поділився Назар Смірнов. Про це пише Institute of Ecological and Religious Studies-IERS.
Завершальний день несподівано розпочався з рятувальної операції. Дмитро Кобринський, власник «Казкового будинку» у Берегове, розповів, що в одній із ям на території садиби бачив кілька жаб та попросив їх перемістити у природу. Що герпетологи, власне, і зробили.
Під час огляду вони виявили тритона дунайського, трьох прудких жаб і кумку червоночереву. Перші два види занесені до Червоної книги України. До того ж тритон дунайський на заході України мешкає лише на Закарпатській низовині. Назар Смірнов припускає, що амфібії потрапили в підземелля, шукаючи вологи та прохолоди. Їх вилучили з бетонної пастки і випустили в природу.
Дорогою додому науковці вирішили перевірити одну з локацій, перспективних з герпетологічної точки зору, і не дарма. Під час експрес-обстеження обабіч дороги знайшли ще одного цьогорічного лісового полоза. А неподалік – ще й зелених ящірок. Тож локація з потенційно цікавої одразу набула статусу цінної для дослідження рептилій, адже там мешкають щонайменше два «червонокнижні» види.
Надалі здійснили ще кілька короткочасних обстежень. І герпетологам знову усміхнулася удача – вдалося отримати нові відомості про поширення водяного вужа в гірській частині Закарпаття.
Тож завершальний день, попри ліміт часу, виявився дуже продуктивним і вдалим та приніс нові цікаві знахідки.
Цей польовий сезон завершено. Обидві поїздки були результативними й цікавими. За короткий час учасники експедиції виконали велику роботу:
- обстежили різні частини Закарпаття: як низовину, так і гори;
- зустріли вісім видів плазунів;
- провели дослідження на територіях трьох заповідних об'єктів загальнодержавного значення;
- зібрали нові відомості про рептилій Закарпаття;
- спілкувалися з людьми про особливості, значення і важливість плазунів, намагаючись розвіювати пов'язані з ними міфи.
«Ми вдячні всім, хто допомагав у організації поїздки, долучався до її роботи, надавав консультації або сприяв у вирішенні різних питань: зокрема Олександру Бокотею, Євгену Гізі, Віктору Горонді, Дмитру Кобринському, Наталії Кулі, Леоніду Покритюку, Юрію Тюху. Також дякуємо адміністраціям і співробітникам НПП «Зачарований край» і НПП «Синевир» за максимальне сприяння в роботі експедиції. До нових зустрічей, сонячне Закарпаття!» – написав Назар Смірнов.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром